Coğrafi İsim

Cebelbaşı,Gürtepe, Aladağlar

Zirve Yüksekliği

3600 m

Zorluk derecesi (UIAA)

II

Etkinlik Tarihi

10/08/2004

Etkinlik İçin Gereken Süre

< 12 saat

Yapılan Aktivite

Dağcılık

Aladağlar'ın uzak köşeleri: Gürtepe- Cebelbaşı 

Emli Vadisi tırmanışları güneyi kuzeyi ve doğusu ile derin bir vadi sistemidir. Buradan Aladağlar'ın yüksek zirvelerine ulaşım olanağı mevcuttur. Güneyine doğru Mangırcı Vadisine açılır ve Alaca zirvesine devam eder. Mangırcı vadisine girmeyip devam ederseniz Avcı Veli geçidine çıkan Parmakkaya vadisini göreceksiniz. Kaldı zirvesine giden klasik Batı sırtına buradn ulaşırsınız. Aynı zamanda Alaca zirvesinin doğu sırtı totasıda buradan devam eder.

Vadinin tam sonunda doğu yönünde Güzeller zirvesi tüm görkemiyle sizi takip eder. 2500 metredeki Sıyırma boğazındaki su kaynağı kamp yeri için en uygun noktadır. 

Rota: 

Sıyırma kamp yerinden patika doğu yönüne doğru devam edilir, yükselen sol tarafta Gürtepe çanağından gelen çarşak akıntısını görünce yukarıya çanağa doğru yükselmeye devam edilir. 3000 metre de Gürtepe çanağına ulaşılır. Geniş bir çanak içinden Kaldı manzarası çok güzeldir. Yönünüzü kuzeye doğru döndüğünüzde Gürtepe -Cebelbaşı duvarlarını göreceksiniz. Buradan sağ tarafa doğru yükselen hat sizi Cebelbaşı-Küçük Cebel arasındaki geçide çıkaracaktır. Çarşak ve kısa kaya etapları yazın meydana çıkar erken yaz döneminde kar olur krampon gerektirebilir. Bu geçide ulaşınca ,Kokorot vadisi ve Vay Vay Torasan bölgesine geçebilirsiniz. 

Geçitten sağa doğru yükselen sırt hattında KüçükCebel zirvesi' ne çıkılıp geri dönebilirsiniz. Cebelbaşı ve Gürtepe zirvelerine sırt rotası izlenerek ulaşılır. Dönüş aynı hat izlenerek yapıldı. Dönüş akşam saatlerine kalınca geçitten iniş kar kulvarı buz tutabiliyor kramponsuz sorun olabilir.