Coğrafi İsim

Medetsiz tepe

Zorluk derecesi (UIAA)

II

Etkinlik Tarihi

14/07/2012

Etkinlik İçin Gereken Süre

< 12 saat

Tırmanılan Mevsim

Yaz

Medetsiz Tepe 3534 m. Klasik Batı sırtı :

37°23'35.1"N

34°37'51.5"E

Genel Bilgi:

Bolkar Dağları Konya-Niğde-Mersin illerine dağılmış en yüksek noktası 3524 m. rakımlı Medetsiz Tepe olan tektonik bir dağ sırasıdır.

Flora ve Fauna:  

Dağın kuzey yamaçları İç Anadolu karasal iklimi etkisiyle bozkırla kaplı olmakla birlikte ardıç,alıç ve karaçam toplulukları mevcuttur. Güneyde ise kızılçam,karaçam,sedir ve toros göknarı bulunur.

Vipera bulgardaghica adındaki zehirli yılan türü sadec bu bölgede yaşar. Yine buraya özgü dünyanın tek ötmeyen kurbağa türü Toros kurbağası, (Rana Holtzi; Ranidae familyasından ) Karagöl,Çinigöl ve Eğrigöl mevkiinde yaşamaktadır.

Bölgeye Ulaşım:

Niğde Ulukışla ilk ulaşım noktasıdır.Niğde Ulukışla 'dan  Pozantı yönüne ilerlerken Darboğaz köyüne sapılır. Ulukışla dan dolmuşlar mevcut. Darboğaz köyünden Meydan denen üst yaylaya stabilize yoldan araçla gidilir. Yaklaşık yarım saat süren yolculukla Meydan yaylasına varılır.Buradan sonra patika izlenerek Karagöl kamp alanına haretket edilir. İsteyen ekipler burada da kamp yapabilirler. Yükseklik 2200 metre.

Kamp Yerleri, Konaklama:

Bolkar'ların bu bölgesinde kamp yeri Meydan yaylası (2200 m.)veya Karagöl (2500 m.) civarı olabilir. Her iki yerde de su kaynağı mevcuttur. Meydan yaylasından Karagöl' e 30-45 dakikalık yürüyüşle ulaşılır.

37°24'12.4"N 34°33'27.5"E Karagöl kamp yeri koordinatları

Meydan dan bozuk bir stabilize yol yaz aylarında biraz daha yükselerek Karagöl'ün üzerine kadar çıkmaktadır. Yol bitiminde aşağıda kalan Karagöl' e 10 dk yürüyüşile inilir. Ancak araçlarınızın yarım saat sürecek bu bozuk yola dayanıklı olmaları gerekir.Aksi takdir de hiç girmeyin Meydan da araçlarınızı bırakabilirsiniz.

Medetsiz Zirve Tırmanışı:

37°23'35.1"N 34°37'51.5"E

Karagöl kamp yerinden Medetsiz zirve için Doğu yönündeki Koyunaşağı tepesi hedef alınır. Yaz aylarında açık havada net olarak görünen geniş kulvar Koyun aşağı tepesi zirvesinin güney-güneybatısını takip ederek zirve boynuna ulaşır. Kamp yerinden yaklaşık 3-4 saatte  900 metre irtifa alınır. İlkbahar da yaz başına kadar kulvarda yoğun kar olur. Sabah erken saatlerde tırmanışa başlanması önerilir. Koyuaşağı  geçidi 3400 metre civarıdır ve buradan zirve sırtları ve zirveler son derece güzel görünür. Koyun aşağı hemen sola doğru en yakın zirve, güzey de sırt üzerinden Keşif tepe zirvesi ve Doğu yönünde en uzakta Medetsiz (3534 m. ) ile seçilir. Sırt takip edilerek uzun bir sırt geçişi ile ilk Keşif tepe sapağı geçilir. Yine sırt devam edilerek Medetsiz güney batı yamacına ulaşılır ve yazın çarşak zeminde, erken dönemde kar zeminde zirve yapılır. Dönüş için aynı rota izlenir. Gidiş dönüş  10-12 saat lik bir etap.

Rota ipuçları:

Yaz aylarında temmuz ve sonrası rota üzerinde su kaynağı olabilecek bir kar alanına bile rastlamayabilirsiniz. Bu nedenle yedek suyunuz mutlaka yeterli miktarda olmalıdır. Kış şartlarında sırt hattında kar-kaya etapları zorlayıcı olacaktır. Rüzgar ve Akdeniz üzerinden gelen hava akımlarına bağlı olarak sis yoğunlaşabilir. Sırt hattını kaybetmeden Koyunaşağı geçidine  ulaşmak bu rotada hedef olmalı. Zor durumlarda sırt üzerinde bivak yapılabilecek kayadan yapılmış avcı bekleri var.

Koyunaşağı tepe koordinatları

37°23'48.8"N 34°35'43.2"E