Coğrafi İsim

Bozdağ

Zorluk derecesi

M3

Rota Uzunluğu

1000 metre metre

İlk Tırmanan Kişi

M.Arif Demir- Muammer Yalçın

İlk Tırmanış Tarihi

10/02/1996

Bozdağ,Dik Deresi kar kulvarı:

Bozdağ 2156 m. yüksekliği ile İzmir ilinin en yüksek noktasını oluşturur. İzmir'in doğusundan başlayan ve Anadolu'nun iç kesimine doğru uzanan Bozdağlar silsilesinin de doruğunu oluşturur. Bozdağ beldesine 5 km uzaklıkta ki çöküntü çukurunda da Gölcük gölü yer almaktadır.Gölün denizden yüksekliği 1049 m. dir. 

Ulaşım: 

İzmir ilinden 2 yolla Bozdağ'a ulaşılabilir. Güneyden Ödemiş ilçesi üzerinden, kuzeyden de Turgutlu Salihli üzerinden Bozdağ beldesine ulaşılır. İzmir Salihli yolu daha düz ve Sart harabelerini geçince yol sağa Bozdağ yönüne döner . Yol ayrımına kadar 90 km yol ayrımından sonra 25 km de Bozdağ köyüne varılır. İzmir Ödemiş yolu biraz daha uzun olup (120 km) Ödemiş'ten sonra 26 km de Bozdağ köyüne ulaşır. Ödemiş'ten Bozdağ beldesine düzenli yaz kış dolmuş seferleri vardır. Özel aracınız var ise buradan her iki yöne doğru geçiş yapılabilir. 

Yerleşim, Nerede Kalınır:

Bozdağ beldesi bölgenin en büyük yerleşimidir. 1150 metrede bulunmaktadır. Belde de Bir otel (döner otel adıyla da bilinir.) ve pansiyonlar bulunur. Yakın olarak 5 km batısında Gölcük gölü kenarında 2 adet otel de mevcuttur. Kış aylarında Bozdağ kayak merkezi oteli işletmeye açılmaktadır. Bozdağ beldesinden 8 km kuzeydoğuya doğru Gündalan yaylasına çıkan çok iyi olmayan bir yol ile kayak merkezine 1450 m. civarında ulaşırsınız. 

Her türlü yiyecek alışveriş olanağı belde de mevcuttur. Özellikle Pazar günleri köy pazarları zengin ve doğal alternatifler sunar.

Kamp Yeri:

Dağın kamp alanı olarak geniş bir alanı kullanılabilir. Yaz ve bahar aylarında su kaynakları kuzeyde Dik deresi ve Köyün hemen üzerindeki Mermeroluk mesire yerindedir. Bozdağ merkezdeki mesire alanının geniş bahçesi de kamp ,çadır alanı olarak kullanılabilir. Mermeroluk ve Merkezdeki kamp yerinden zirve tırmanışlarına ve çevredeki yürüyüş parkurlarına rahatlıkla gidebilirsiniz. 

Dik Deresi tırmanışı için Bozdağ köyünden başlangıç yapabilirsiniz veya kulvarın altına kadar yaklaşan Dik deresini takip ederek kulvara yakın bir alanda da kamp yapabilirsiniz. Hızlı tırmanıp kamp kurmak istemeyen ekipler bivak yaparak ta rotayı tırmanabilirler.

Rota hakkında bilgi:

Kış tırmanışı için bu rota Bozdağ ' ın en teknik rotalarından biridir. Kışın başlarında Aralık ve Ocak aylarında yoğun kar yağışı olmadığı zaman soğuk etkisi ile dere donar ve yer yer 80-90 derecelik buz etapları oluşturur. İzmir için en yakın buz ve miks tırmanış antremanı yapılabilecek alanlardır. Bozdağ beldesinin içine akan Dik Deresi kulvara giden patika için esas alınır. Dereyi solunuza alarak Ormanın bitimine kadar devam edebilirsiniz. Orman hattının bitiminden sonra dikleşmeye başlayan etap ,dar dere kulvarına sert kar-buz etaplarıyla sizi yükseltir.Yaklaşık 200 - 300 metre yükseldikten sonra genişleyen bir çanak şeklini alır ve biraz açıldıktan sonra karşımıza iki taraftan kayalarla daralan bir boğazı  gösterir. Buradan hava koşullarına göre 3-4 ip boyu sert kar-buz ve kayalardan emniyet alarak tırmanılır. Rota sırt hattına çıkar ve zirveye buradan rahatlıkla devam edilir. Rota kuzeye baktığı için gölgede kalır ve ısı diğer yüzlere göre hep daha düşüktür. Rüzgar pek almaması avantajdır.

İniş klasik rota veya kulvara inmeden sırtı devam ederek riskli alanlar geçildikten sonra sola köye doğru inilerek yapılır. 

Kırmızı çizgiler:

Dik deresi kulvarında çığ riski her zaman mevcuttur. Karın durumuna dikkat edilmesi şarttır. Ege bölgesinin değişken hava koşulları kar tabakalarında erken ve sık bozuşmaya neden olur. Sis durumunda dere içinde ve rotada yön bulmanız zorlaşabilir rotayı girmeden iyice ezberleyin. Geri dönmek zorunda kalırsanız kaybolma riskiniz pek yok dere sizi doğruca Bozdağ köyüne indirecektir.