Activity photo


Bu yıl Aladağlar' da İzmir'li tırmanıcılar tarafından 2 güzel rota çıkıldı.

Bunlardan birincisi Aladağların güneybatı kenarında Yelatan köyü civarında Boz Ot sivrisi dağındaki yeni açılan geleneksel 225 metrelik bir rota.

Niğde Aladağlar Yelatan bölgesinde açılan yeni rota Alpinspor geleneksel ve boltlu bir rota olarak açılmıştır. 1-3 ağustos 2014 tarihlerinde Zorbey Aktuyun ,Muammer Yalçın rotayı açıp 5 Ağustos 2014 tarihinde de ilk çıkışını gerçekleştirmişlerdir. 'Pan ' olarak adlandırılan rota 225 metre, 7a, zorluk derecesinde ve 5 ip boyundan oluşmaktadır. Etkinliğin çekimlerini www.anadoludoruklari.com gerçekleştirmiştir. Rota ile ilgili detaylar http://zorbeyaktuyun.blogspot.com.tr/2014/08/yeni-rota-pan-yelatanaladaglar.html adresinden incelenebilir.

http://anadoludoruklari.com/rock_climbings/11#.VBmcrJS88pc

Pan Rotası teknik çizimi. Zorbey Aktuyun

Foto:  Pan Rotası teknik çizim . Zorbey Aktuyun.

Yelatan kamp yeri

Foto: Pan rotası için  Yelatan Kamp yeri.

Pan rotasında 1. ip boyunda tırmanırken.

RED&MOON AND STAR İLK TÜRK ÇIKIŞI YAPILDI!

İkinci tırmanış yine Zorbey Aktuyun,Muammer Yalçın ve Evren Kirazlı tarafından Aladağlar'da ki en zorlu duvarlardan biri olan Kızılınbaşı bölgesinde 2010 yılında İtalyanlar tarafından açılan ( Luca Giupponi, Rolando Larcher 10/2010) Red&Moon and star , rotasında yapıldı. Rota 400 metre ve 8a,8a+ zorluğu olan (obligatory 7b) 2. tekrarı yine 2012 yılında İtalyanlar tarafından yapılmış olan bir rotadır. Rotanın ilk Türk çıkışı ve 3. tekrarı gerçekleştirilmiştir. 29-30 Ağustos 2014 tarihlerinde , toplam 34 saat süren tırmanışta ekip geceyi duvarda geçirmiştir. Bu tırmanışta rota üzerinde ve yerde video çekimleri de gerçekleştirilmiştir. Bu tırmanışla Türk dağcıları  uzun zorlu duvar tırmanışlarında  çıtayı daha da yükseltmişlerdir.Tüm tırmanıcılara başarılar dileriz. 

Haber: anadoludoruklari.com

Red&Moon and star

 Red&Moon and Stra'da tırmanış. Zorbey Aktuyun ve Muammer Yalçın (foto: Evren Kirazlı)

ekip

Tırmanış ekibi toplu halde . Kızılınbaşı; Aladağlar, Foto: anadoludoruklari.com