Activity photo


Genel Bilgi: 

Aladağlar Sky Trail, Niğde, Kayseri ve Adana illeri sınırları içerisinde yer alan Aladağlar Milli Parkı'nda, 3756 m yüksekliğindeki Demirkazık dağının çevresi dolanarak koşulan 45 km uzunluğunda 3,000 m+ tırmanış içeren bir dağ patika koşusudur.

Koşu, 15 Ağustos 2015 tarihinde saat 06:00'da Demirkazık Köyü'nden başlar. Katılımcıların kısmi yeterlilik esasına göre, 12 saat içerisinde parkuru tamamlamaları gereklidir. Kısmi yeterlilik, katılımcıların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşularına devam etmelerine olanak sağlayacak malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gelmektedir.

2. Katılım Şartları

Koşu 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. Ancak, koşunun dağ koşullarında gerçekleştirileceği dikkate alındığında, katılımcıların dağ ve patika koşularında deneyimli olması önerilir. Katılımcıların 15 Ağustos 2015 tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirtir bir sağlık belgesine veya bir spor federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi organizasyona ibraz edilecektir.

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar aladaglarskytrail.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 15 Temmuz 2015'tir. Maksimum katılımcı sayısı 100 kişi ile sınırlandırılmıştır. Kayıtlar bu limite ulaşıldığında son kayıt tarihi beklenmeden kapatılacaktır. Organizasyon belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir.

Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

6. Koşu Güzergahı

Aladağlar Sky Trail, Demirkazık köyünden başlar, Aladağlar Milli Parkı'nın en yüksek zirvelerinden birisi olan Demirkazık dağının (3756 m) etrafını dolaşır ve yine Demirkazık köyünde sonlanır. 45 km'lik 3000 m+ tırmanış içeren parkur başlıca aşağıdaki noktalardan geçmektedir:

  • Nevzat Öntaş Dağevi (Demirkazık Köyü)
  • Çelikbuyduran Geçidi
  • Emler Zirvesi (3723 m)
  • Yedigöller
  • Hasta Hocanın Yaylası
  • Çağalınbaşı Geçidi
  • Maden Boğazı Yaylası
  • Pınarbaşı Köyü
  • Nevzat Öntaş Dağevi (Demirkazık Köyü)

Koşunun sınırlı bir kısmı dışında tamamı, toprak ve çarşak patikadır. Kayalık ve muhtemelen karlı alanlardan geçilecektir.

Koşu güzergahı karanlıkta da görülebilen parlak bantlar ve diğer yöntemler ile işaretlenecektir. Belirlenmiş olan güzegahın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

7. Ara Noktalar ve Zaman Limitleri

Aladağlar Sky Trail güzergahı üzerinde 4 adet ara nokta bulunmaktadır. Bu ara noktalarda zaman tutulacak, ayrıca farklı seviyelerde yiyecek ve içecek imkanı sağlanacaktır. Her ara nokta için aşağıda listelenmiş olan zaman sınırları belirlenmiştir. Zaman sınırından sonra ara noktaya varmış olan katılımcıların koşuya devam etmelerine izin verilmeyecektir.

NoİstasyonToplam
Mesafe (m)
Sonraki
İstasyona
Mesafe (km)
Toplam
Tırmanış (m)
Sonraki
İstasyona
Tırmanış (m)
Toplam
İniş (m)
Sonraki
İstasyona
İniş (m)
Zaman
Sınırı (saat)
İmkanlar
Start Demirkazık Köyü - 11.9 - 1860 - 110 -  
1. Çelikbuyduran 11.9 5.7 1860 340 110 670 5:00  
2. Direktaş 17.6 9.1 2200 610 780 665 6:30  
3. Maden Yayla 26.7 8.6 2810 165 1445 945 9:00  
4. Pınarbaşı 35.3 10.4 2975 130 2390 715 10:30  
Bitiş Demirkazık Köyü 45.7 0.0 3105 - 3105 - 12:00  

Ara noktaları terk ederken katılımcıların bir sonraki ara noktaya kadar kendilerine yetecek kadar su (ara nokta çıkışında en az 1 L) ve yiyeceğe sahip olmaları gereklidir. Ara noktalarda organizasyon tarafından sağlanan yiyecek ve içecekler sadece göğüş numarası taşıyan katılımcılar içindir.

Ara noktalarda organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda katılımcılar 3. şahıslardan destek alabilirler. Destekçiler, ara noktaların 200 m. öncesinden 200 m. sonrasına kadar katılımcıya yanında koşarak eşlik edebilirler. Ara noktalar haricinde destek almak yasaktır.

Ara noktalarda zaman limitine takılan, sakatlık nedeniyle devam edemeyen veya koşudan kendi isteğiyle çekilen katılımcılar organizasyon ekipleri eşliğinde bitiş alanına ulaştırılacaktır. Dağ koşulları nedeniyle bitiş alanına ulaşım uzun süreli yürüyüş gerektirebilir. İki ara nokta arasında problem yaşayan ve koşuya devam edemeyen katılımcılar en kısa sürede organizasyona haber vermeli ve en yakın ara noktaya geri dönmelidir.

Diğer detaylı bilgiler için: Aladağlar Skytrail - Dağ koşusu 

Organizasyon

Aladağlar Sky Trail Argeus ve ORDOS tarafından organize edilmektedir.

argeus ordos

logoaladağlar

                                                                                                                                              

profil

 Aladağlar Dağ Koşusunun , parkur profili

 runner