Activity photo


Yosemite'nin Şafak Duvarı (Dawn Wall):  Tommy Caldwell ve Kevin Jorgeson ilk serbet tırmanış ile zirveyi yaptılar.

19 gün ,32 ip boyu, 1000 m.: 'İyimserlik, Azim, Özveri ve Büyük Hayal kurmanın Önemi'

 

Yosemite Milli parkındaki El Capitan müthiş granit duvarı ile tüm tırmanıcıların hayalini süsler. 

 El Capitan'ın duvarında yaklaşık 100 tırmanış rotası çeşitli zik zaklar yapar. Bunların ancak 13 ü serbest tırmanılmıştır.  Salathe Duvarı: 1988 yılında, Todd Skinner ve Paul Piana tarafından serbest tırmanılarak bir ilk olmuştu. Yıllar geçtikçe, yeni bir serbest tırmanış rotası oluşturmak için dünya çapında birçok dağcı,tırmanıcı önemli çabalar sarfetmişlerdir. 

 

Tommy Caldwell, bunlar içinde  ancak bir istisna olabilir. O serbest tırmanılan 13 rotanın 11 ini tamamlamış ve hatta 24 saat içinde 2 rotayı tamamlayarak El Capitan'a çıkmayı başaran ender tırmanıcıdır. Kevin Jorgeson ise aslında bir bouldering uzmanı ve  high bouldering tırmanan bir tırmanıcıdır. Her iki tırmanıcı da son 5 yılını El Cap' ta Dawn Wall da rota açmakta geçirdi.Bu arada 2011 de Jorgeson un düşmesi ve sakatlanması ile projeye ara verilmek zorunda kalındı. 2013 te Caldwell in yine tırmanışta kaza geçirmesi ile kaburgasının kırılması projelerine 2. büyük  ara vermelerine neden oldu. Aynı zamanda yerel idare tarafından da El Capitan tırmanışa kapatılınca da Dawn Wall projesi 2014 sonlarına ve nihayetinde 2015 Ocak ayına kadar sarktı.

dawn wall

El Capitan 'Dawn Wall' Caldwell-Jorgenson rotası

Jorgenson, Caldwell'in en iyi ortağı oldu ve 2009 dan tibaren tüm El Cap tırmanışlarında yanında oldu. Dawn Wall daki ortaklar bunun semeresini de birlikte aldılar. 

Tırmanış:

27 Aralık 2014 te tırmanışa başlayan ekibin kampları 3 adet (portaledge) askı çadır istasyonu idi. Ve hiç aşağı inmeden serbest tırmanarak burayı tamamlayacaklardı. Arkadaşları birkaç günde bir aşağıdan su,yiyecek ve hafıza kartlarını getirdiler. Toplam 32 ip boyu ve yaklaşık 1000 metrelik bir rota ip boylarında düşmeden tırmanılacaktı. Zorluk derecesi 5.12b- 5.14d (VIII+/XI) olan  granit bir duvar..

19 gün süren tırmanışın sonunda 15 Ocak 2015 te zirveye ulaştılar dostları zirvede onları şampanya ile bekliyordu. Caldwell bunu azim,özveri,iyimserlik ve büyük hayal kurmak diye özetledi. 

wall

Askı kampta ekip dinlenirken. Foto:Jımmy Chin

el cap 

el cap

el cap

Gece tırmanışa devam ederken.

el capitan

Parmakları korumaya alırken..

el cap

yosemite

Dawn Wall zirve

Tommy Caldwell ve Kevin Jorgenson 'Dawn Wall' El Capitan zirve kutlaması. 

El Capitan ' daki tüm rotaların şemaları için linki tıklayın. 1958 den itibaren tüm rotaları görebilirsiniz.nationalgeographic.com/El Capitan

 El Capitan Dawn Wall rotasının 368 fotoğraftan oluşturulmuş 3.4 Gigapixellik fotoğrafı ve rota üzerindeki tırmanıcıları görmek için burayı tıklayınız.THE DAWN WALL