Coğrafi İsim

Emli Vadisi

Parkur Uzunluğu

28.0 km

Parkurda kazanılan net yükseklik

1200 km

Yürüyüşçü Seviyesi

Deneyimli

Zorluk derecesi

10.0

Etkinlik Tarihi

16/07/2012

Etkinlik İçin Gereken Süre

< 24 saat

Rota başlangıca dönüyor

Su Kaynağı var

Kamp Alanı var

Emli Vadisi- Güzeller Çanağı yürüyüşü:

Emli Vadisi, Aladağların önemli vadi yapılarından birini oluşturur. Güneyinde Alaca,Kaldı doğusunda Güzeller zirvesi ,C1,Sulağankaya ve kuzey kenarını da Kızılkaya , Gürtepe,Cebelbaşı zirveleri vardır. Vadi tabanı 1800 metrede Sarımemedin yurdu yaylası ile başlar. Hemen girişinde sağa güneye doğru Mangırcı vadisinin girişi seçilir. 

Ulaşım ve kamp:

Demirkazık köyü,Çukurbağ köyü ve Martı deresinden geçilerek Sarımemedin yurdu kamp alanına kadar özel araç,traktör,yürüyerek ulaşılır 6-10 km . Sarı Memedin yurdu kamp alanında su kaynağı mevcut. Yazın trekking yaptıran tur şirketlerinin sabit çadırları da bu alandadır. Kampınızı buraya kurabilirsiniz. Çevreye ulaşım için bu nokta iyi bir noktadır.

 Sarı Memedin yurdu kamp yeri: 37°46'06.4"N  ; 35°05'37.8"E

Parkur bilgisi:

Emli vadisi boyunca yürüyüş için bu rezerv orman oldukça güzel bir doğal alan oluşturur. Orman boyunca yürüyüşe stabilize orman yolu takip edilerek başlanır. Ormanın bitimine yakın patika başlar ve Sinekli yayla oba alanına kadar ulaşılır. Sağınızda Avcı Veli Beli Geçidine giden vadi ve Parmakkaya jeolojik oluşumunu görebilirsiniz. Buraya kadar 2 saatlik bir yürüyüştür. Parmakkaya kuzey yüzünden 270 metre yüksekliğinde ana kütleden ayrılmış bir doğa harikasıdır. Parmakkaya'nın altına incelemek için 45 dakikada buradan gidebilirsiniz. Akşampınarı su kaynağı Parmakkaya vadisine girdikten sonra sol tarafta yukarda yer alır ancak kaynak güzdüzleri akmayabildiği için bulması zordur.

Sinekli yayladan doğu yönüne vadi tabanında sola doğru yükselerek yürüyüşe devam edilir. Vadi tabanına çok girmeyiniz soldaki patika sizi yükselerek 2500 m. deki Sıyırma kamp yeri ve su kaynağına getirecektir. Kamp yerinin adı dağcılar arasında Vali Konağı olarak ta geçer. Vadiye son derece hakim bu alanda kamp bu bölge tırmanışlarında kullanılabilir. Su kaynağı geç yaz dönemlerine kadar akmaktadır. Sıyırma boğazından yükselerek izlenen patika solda Gürtepe-Cebelbaşı Çanağının indiği çarşağı keserek sağa doğru Güzeller çanağına döner . Güneye doğru Lahitkaya ile Güzeller zirvesi arasından geçen boğazı takip ederek Güzeller çanağına .Kaldı doğu yüzünü rahatlıkla görecek alana ulaşılır. Dağcılar buradan sonra Lahitkaya,Güzeller, Kaldı Doğu rotası gibi zirveleri denerler. Yürüyüş ekipleri Güzeller çanağı buzullarını morenlerin altında ve dağın güney duvarları altında görebilirler.  Dönüş rotası aynı güzergah izlenerek yapılır. Kolay fakat uzun biir parkur olan bu rota tüm Emli Vadisini ve zirvelerini görme açısında önerilir. 37°45'31.2"N 35°08'55.6"E Sinekli yayla kamp yeri, Parmakkaya vadi girişi 

37°44'56.4"N 35°08'21.4"E  Parmakkaya 

37°45'26.3"N 35°09'49.9"E Sıyırma kamp yeri ,su kaynağı 

37°44'46.8"N 35°09'48.7"E  Güzeller buzul Çanağı