Coğrafi İsim

Behzat Tepe

Parkur Uzunluğu

16.0 km

Parkurun en yüksek noktası

740 m

Parkurda kazanılan net yükseklik

740 km

Yürüyüşçü Seviyesi

Deneyimli

Etkinlik İçin Gereken Süre

< 6 saat

Rota başlangıca dönüyor

Su Kaynağı var

Kamp Alanı var

Balçova Termal-Behzat Tepe Yürüyüşü:

İzmir'in bu en eski dağ-doğa yürüyüş parkuru , ulaşımının çok kolay ve muhteşem manzaraları ile tercih edilir.

Balçova Termal tesislerinin içinden başlayan parkur İzmir de 1980 lerde başlayan hafta sonu yürüyüşlerinin 1 numaralı parkuruydu. Hayat Yolu diye başalayan projenin en sevilen yollarındandır. O yıllarda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi de İnciraltı kampüsüne yeni taşındığı için yürüyüşler konusunda bütün İzmir 'i ateşleyen Prof. Dr. Orhan Terzioğlu bu parkuru tüm öğrencilerine ilk yürüterek öğretirdi. O yılların öğrencileri olarak severek yürüdüğümüz ve çevremizi tanıdığımız yürüyüş yollarının başında gelirdi.

Balçova Baraj Gölününde bulunduğu vadiyi izleyerek yükselirsiniz ve Doğu tarafınızda Teleferik tesislerinin bulunduğu tepe, güneyde Karabelen dağlarına doru ilerleyen uzun bir vadi ve batı sırtınız Behzat tepe zirveye yönelir. Yürüyüşün 1. saatinde su kaynağı da olan Manastır düzlüğü denen alana ulaşılır. Mola ve su desteğinizi buradan sağlayabilirisiniz.

Giderek artan sayıda orman yolları sürekli önünüze çıkacaktır. Harita da izlediğiniz rota orman yollarından da yürüyerek parkuru uzatıp etrafı doya doya gezmek için uzatılmıştır.

Behzat Tepe 740 metre yüksekiğe ulaşır ve zirveden çok güzel İzmir Körfezi manzarası seyredilir. İniş tekrar Balçava Termal tesislerine yapılabildiği gibi isteyenler Narlıdere Vadisine de inebilirler.