Coğrafi İsim

Aladağlar, Beşparmak sivrisi

Rota Uzunluğu

450 m.

Rota İp Boyu

11

Tırmanış Alanında hangi tırmanış sektöründe?

Cımbar Vadisi , Dipsiz Göl

Zorluk derecesi (kaya) UIAA

V+

İlk Tırmanan Kişi

Pablo Alcay- Gregorio Villarig

İlk Tırmanış Tarihi

14/08/1974

Cımbar Vadisinin Güzelleri: Beşparmak Sivrisi Kuzey batı yüzü

Aladağlar'ın kuzey bölgesindeki en popüler vadi sistemi sonundaki zirveleriyle de önemlidir. Vadinin sonuna doğru soldan itibaren Yıldız Başı, Çağalın Başı,Beşparmak sivrisi, Koca Sarp zirveleri vadiyi dik duvarlarıyla kapatırlar. Cımbar Vadisinin sonunda Dipsiz Göl olarak bilinen bir göl vardır ve bu gölden önce de Çağalın kampı denen su kaynağının da olduğu bir kamp yeri mevcuttur.

Yaklaşım:

Demirkazık köyünden Arpalık veya Cımbar kanyonuna girerek Tekepınarı geçidinden devam edin. Tekepınarı su kaynağı hemen her zaman akmaktadır. Buradanda vadiyi doğu yönüne devam ettiğinizde Çağalın Kampı su kaynağını ve alanını göreceksiniz. Kamp yeri çevredeki tüm önemli zirvelere ulaşmak için uygun bir noktadadır.Köyden 6-8 saatde kamp yerine gelebilirsiniz. 

37°50'40.7"N 35°10'05.0"E   Kamp yeri (su kaynağı)

Rota hakkında:

Beşparmak kuzeybatı yüzü Çağalın Başı ile Koca Sarp kuzey yüzlerinin arasında girintili çıkıntılı duruşuyla dikkati çeker. Yaklaşık 450-500 metre irtifa farkı içeren bir yüksekliğe sahiptir. Rota ilk 1974 yılında İtalyan dağcılar tarafından çıkılmıştır. Çatlakları bol rotada değişik yan rotalar bulunabilir. En sol kenarında Çağalın Başı zirvesi ile ayıran kar-buz kaya karışımı kulvar mevcuttur. İniş buradan yapılmakta ancak ciddi taş düşmesi tehlikesi vardır.

Biz rotaya ikişerli 2 gurup halinde girdik. Başlangıç olarak Klasik rotadan (Alcay- Villarig)  farklı olarak ortada görünen tabana kadar inen çatlaktan başladık. 3 ip boyu bir çatlak boyunca  125 metre devam ediyor ve IV,-V,V+ zorluk dereceleriyle klasik rota ile kesişiyor. 2 ip boyu aynı rota (IV,IV+) sonra tekrar sağa yukarı devam eden çatlak ile (V,V+) 3 ip boyu , zirve sırtına bağlayan bacanın altına doğru gelince IV , baca bir ip boyu (V+) ve zirve sırtından yürüyüş. 

Bu rotayı ilk kez 1995 yılında Sezer Domaç tırmanmıştı ve tekrar Sezer ile ben bir ekip, Mami (Muammer Yalçın)-Betül Karaca (İlk kadın tırmanıcı Ağustos 1998) 2.ekip olarak tırmandık. Giriş IV-V, V+ olarak devam ediyor. Toplam 11 ip boyu ve sonunda klasik bitişteki bacadan zirve sırtına çıkılıyor. Rota hiç sikke kullanılmadan geleneksel tırmanıldı. Takoz, friends yeterli oldu, eğimin azaldığı yerlerde iki ekip olmanın getirdiği ip sürtünmelerinden dolayı taş düşmeleri olabiliyor . Rota genelde çok zevkli ,manzarası bol ve zirvesinde yedigöller platosununda seyredilebildiği muhteşem bir konuma sahip.

Rota üzerinde sağa sola kaçış noktaları fazla bu nedenle rotayı kaybetme olasılığı da çok, tırmanıcıların bunu gözönüne almasında fayda var. Dönüş rotasını kesinlikle iyi belirlemeleri gerekli mümkünse önceden inmeyi düşündükleri Çağalınbaşı ile Beşparmak arasındaki kulvara önceden gidip bakmalılar. 

Klasik Alcay-Villarig rotasıyla zaman zaman kesişiyor. Rota altından zirveye 6-7 saat. Ancak dönüş tam bir sorun Çağalın Başı'na doğru iniş yapıp geçitten dipsiz göl tarafına inen kulvarda kaya - buz karışık ve yukardan taş düşmeleri çok sık olmakta . İnişte krampon gerekebilir. Biz rotadan dönüşte bu kulvardan inemedik ve uzun bir çevre turu attık. Çağalın Başı arkasından, Yıldız başı zirvesinin de arkasından dolanarak tüm gece yürünerek 3-4 saatlik bivakla Kamp yerini gören Yıldız Başı batısındaki geçitten vadiye iniş yaptık. 

37°51'14.4"N 35°11'05.8"E Geçit noktası

 Yıldızbaşı doğusundaki Akçay geçidi de varmış ancak biz gecenin karanlığında ve yorgunluktan burayı bulamayarak daha aşağıdan geçtik. Böylece toplamda 24 saat süren faaliyet oldu. Dönüş yolunda hiç su kaynağı yok (veya biz göremedik). 

Fotoğraflarda  kırmızı çizgili rota Anıl ve Volkan'ın çıktığı klasik İtalyan rotası, Mavi çizgili rota bizim izlediğimiz rotadır.

Not: Burayı klasik İtalyan rotasından tırmanan Anıl Şarkoğlu ve Volkan ... dan verdikleri fotoğrafları için teşekkür ederim.

Bu linkten Beşparmak Kuzeybetı rotası ile ilgili diğer tırmanış bilgilerine ulaşabilirsiniz.

http://anilsarkoglu.com.tr/besparmak-sivrisi-3520m-kuzeybati-duvari/