Maincover
Merhaba;
Anadolu Dorukları , dağcılık ve doğa sporları alanında bir bilgi paylaşım sitesidir. Ülkemizde son yıllarda giderek artan bir eğilimle doğa sporlarında bilgi havuzu genişlemektedir. Ancak bu bilgiler kişilerin kendilerinde , kısıtlı web sayfa ve bloglarında kalabilmektedir veya yıllar içinde kaybolabilmektedirler. Yazılı kaynaklarımızın da az olduğu düşünülürse bu alanda yaratılan bilgilerin kesinlikle iyi bir havuzda kaydedilerek paylaşılması gereklidir. Bu düşünce ile yola çıkarak geçmiş birikimlerimizi de kullanarak tüm dağ ve doğaseverleri sayfamızda görsel,yazılı kaynaklara katkı vermeye davet ediyoruz.

Web sayfamız dağcı ve doğasever sporcularımız için çok önemli olan harita ,rota ve yön bulma ile ilgili kapsamlı bir harita yazılımı ile desteklenmektedir. Tüm rotaları yönlendirmeleri kullanarak uydu harita üzerinde varsa GPS verilerinin dosya formatı olan GPX dosyası şeklinde yoksa el ile çizerek girebilme olanağı sunulmaktadır. Görsel olarak fotoğraflar yanında video kayıtları artık doğa sporlarında önemli bir yerdir. Sitemizde Videolar başlığındaki alanımıza üyeler videolarını ekleyerek paylaşıma açabileceklerdir. Video konusunda www.anadoludoruklari.com özel bir çaba içinde olacak ve üyelere gelecekte bu alanda eğitim ,seminer ve filmler hazırlamayı planlamaktadır.

Üyelik ve sayfa tanıtımı:

Web sitemizde dağcılık,tırmanış,dağ ve doğa yürüyüşü,bisiklet,yamaç paraşütü,dağ kayağı vb. Doğa sporları başlıklar halinde kategorilere ayrılmıştır. Bunlarda kendi içinde özelliklerine göre alt başlıklara ayrılmıştır. Öncelikle giriş bölümünden sayfaya üye olun, kolaylık olması için facebook üzerinden de kaydolabilirsiniz. Sayfaya üye olduktan sonra siteye fotoğraf,video ve yazılar ekleme şansınız olacaktır.

Fotoğraf ekleme:

Anasayfadaki fotoğraflar sekmesine tıklayın açılan sayfada fotoğrafları ve fotoğraf albümü ekle yazısını göreceksiniz. Bu sekmeyi tıklayınca yüklemek istediğiniz fotoğraf ile ilgili yönlendirme ve bilgi ekranı açılacaktır.

Fotoğraf Albümü Oluştur

Başlık girişi : Fotoğrafınıza veya albümünüze başlık yazın.
Etiketleri : Fotografınıza aralarına virgül koyarak etiketler koyun. Bu daha sonra aramalar sırasında kolaylıklar oluşturacaktır. Buna göre fotoğrafınıza uygun etiketler yazın.
Kategori : seçeneklerden seçerek işaretleyin
Etkinlik bölgesi : Fotografın çekildiği yeri yazın, alttaki uydu haritasında yazdığınız yer doğrudan görünecektir. Kutuda çıkan yer isimlerinden doğru olanı seçerek onaylayın. Harita bilgisini isterseniz boş bırakabilirsiniz.
Fotograf ekle : Haritanın altındaki fotograf ekle kutusuna tıklayın size seçmeniz için dosyadan seç bilgisi görünecektir. Dosyalarınızdan fotografınızı seçin ve onaylayın. Üstte açılan kutuya ise fotoğrafın alt yazısını girin. İşlemlerin tamam olduğunu düşünüyorsanız alttaki Yayınla kutusuna basarak işleminizi bitirin , fotoğrafınızı anasayfada fotoğraflar menüsü altında göreceksiniz.
Fotoğraflarınızın ebatlarını tam boy olarak ta atabilirsiniz ancak çok büyük boyutlu fotoğraflar yükleme sırasında daha uzun sürede yüklenecektir. Bu nedenle boyutlarını küçülterek göndermeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
Eğer birden fazla fotoğraf yükleyerek albüm oluşturmak istiyorsanız, fotoğraf ekle kutusuna tekrar basarak yeni açılan dosyadan seç yönlendirmesi ile devam ederek bir seferde 10 adet fotoğrafı albüme ekleyebilirsiniz.

Güncelleme:

Daha sonra fotoğraflarınız veya albümleriniz üzerinde değişiklik yapmak isterseniz ilgili fotoğrafınıza/albümünüze giderek Güncelle işaretini tıklayın. Çıkan sayfada bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz veya yeni fotoğraf ekleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızdan silmek istediklerinizi (sadece yükleyen kişi yapabilir) köşesindeki çarpı işaretine tıklayarak silebilirsiniz.

Yazı eklemek; Rota ve Parkur bilgisi eklemek;(İlgili videoyu eklemek)

Sitemizde 2 şekilde yazı ekleme şekli vardır. Bunlardan birincisi ; anasayfadaki spor branşlarından birine giderek (Örneğin: Tırmanış >> Kaya Tırmanışı bölümlerine giderek ekranda Yazı ekle kutusuna tıklayın. ) İlgili kutulardaki verileri doldurarak devam edebilirsiniz. Harita üzerinde dağ yürüyüş rotasını çizmek mümkündür. Veri girişinde video linki bölümüne varsa yazınızla ilgili video linkini (youtube üzerinden çalışır) yükleyebilirsiniz. Yazınıza başlık fotoğrafı ve faaliyet fotoğraflarını da alttaki yönlendirmeleri takip ederek yükleyebilirsiniz.Fotoğrafınızı yüklerken fotoğrafınıza ait alt yazıyı da hemen o anda açık bulunan ilgili kutucuğuna yazmayı unutmayın. En son bölümde ise faaliyetle ilgili yazınızı düzyazı halinde yazabileceğiniz bir yazım ekranı göreceksiniz. Sade ve kullanımı kolay olan bu yazım kılavuzu yazını kolaylıkla ve istediğiniz gibi şekillendirmenizi sağlayacaktır. Örnek yazılara bakarak sizde kendi karakterinizi yansıtabilirsiniz. (Eğer yazmakla aram iyi değil diyorsanız yazmayı düşündüğünüz metni tarafımıza gönderin editörlerimiz düzeltmeleri yaparak sayfanıza ekleyeceklerdir. (E-posta:info@anadoludoruklari.com) Dağcılık,tırmanış,dağ ve doğa yürüyüşleri, bisiklet gibi alanlarda rota ve detaylı tanıtım bilgilendirmelerinin olması düşünülmüştür. (Etkinliğin anıları,hikayesi ve daha geniş paylaşımını Makaleler altında raporlar veya anı bölümüne yazabilirsiniz.)

Makaleler:

İkinci yazı ekleme alanımız ise üyelerimizin her konuda yazabildikleri Makaleler başlığı altındaki bölümümüzdür. Burada da Makaleler altında yazı ekle kutusuna tıklayarak yönlendirmeler takip edilir. En önemli farkı bu bölümde fotoğraf , video ve ilgili linkler biraz daha detaylı olan yazım kılavuzu ile sağlanır. Böylelikle makaleniz içine fotograf eklerken fotoğrafı yazının içinde yeri geldiği zaman kullanırsınız. Aynı durum video ve linkler içinde geçerlidir. Makalenizin hangi konuyla ilgili olduğunu çoktan seçmeli kutudan seçebilirsiniz.
Bu alana gezi raporlarınız,anılarınız,eğitim,malzeme test vs. tüm konuları yazma şansınız olacaktır. Belki işin en eğlenceli yazma bölümü burada olacaktır ve içinizdeki eğlenceli yazarı ortaya çıkarmış olacaksınız.
Yazılarınızı,faaliyetlerinizi,fotoğraflar ve videolarınızı tüm sosyal medya aracılığı ile sayfamız üzerinden tanıtıp herkese ulaşma şansınız olacak ayrıca oluşturduğunuz sayfanın altındaki yorum bölümüyle sizinle ilgili yorum ve geridönüşümleri hemen alma şansınız olacaktır.

Yorumlar:

Sayfa ve fotoğraflarınız altındaki yorum bölümümüz facebook üzerinden çalışmaktadır. Yapılan veya yaptığınız yorumlar facebook girişi yaptığınızda onaylanır. Facebook üzerinden hemen kendi sayfanızda da yorumunuz çıkacaktır eğer yorumunuzun facebook üzerindeki sayfanızda görünmesini istemiyorsanız yandaki kutucuğu tıklayarak iptal edin (kutu boş kalsın). Yorumunuz sadece www.anadoludoruklari.com da yayınlanacaktır.